Godziny otwarcia

Pn-pt: Nieczynne - Przegląd Kolei
Sb-nd: Nieczynne - Przegląd Kolei

Adres

ul. Czarny Potok 75
33-380 Krynica-Zdrój

Kup bilet online

Kup bilet
online

Polskie Koleje Linowe

OFERTA LETNIA

Garść praktycznych informacji

W piękne, słoneczne dni ze szczytów Jaworzyny Krynickiej rozciągają się krajobrazy pozostające na długo w pamięci każdego turysty. Widoki ze szczytu Jaworzyny Krynickiej są nadzwyczajne, we wszystkie strony świata. W kierunku zachodnim możemy zobaczyć słowacką stronę Tatr, lekko na zachód od nich Małe Pieniny, dalej już bardziej w kierunku północno – zachodnim Radziejową i Gorce z Turbaczem. Na bliższym planie widać Halę Łabowską i Runek. Na północy widoczne są zalesione stoki Beskidu Niskiego. Na wschodzie można zaobserwować szczyt Lackowej górującą nad innymi wzniesieniami i rejon Beskidu Niskiego i widoczny Ostry Wierch i Białą Skałę. Przy bardzo dobrej widoczności ze szczytu Jaworzyny Krynickiej można dostrzec najwyższy szczyt pasma polskich Bieszczadów - Tarnicę (1346 m .n.p.m.).

Poniżej szczytu Jaworzyny Krynickiej znajduje się schronisko górskie a tuż obok muzeum turystyki górskiej, w zbiorach którego można zapoznać się z dokumentacją działalności towarzystw turystycznych, obejrzeć fotografie schronisk, makiety namiotów oraz wszystko to co dotyczy rozwoju turystyki terenów Beskidu Sądeckiego. Jeśli odwiedzisz Jaworzynę z dziećmi, one także się nie będą nudzić. Można ruszyć w pieszą wycieczkę edukacyjno-przyrodniczą. Zatrzymując się na każdym z 13 przystanków można dowiedzieć się wiele o polskiej przyrodzie lub poznać legendy Diabelskiego Kamienia.

Klimat terenu pasma Jaworzyny Krynickiej kształtują masy powietrza polarno-morskiego oraz kontynentalnego. Duże zalesienie terenu (największe w Leluchowie – 77%) stwarza specyficzny mikroklimat wzbogacający powietrze w tlen i usuwając z niego nieprzyjazne środowisku i ludziom gazy oraz szkodliwe substancje. Specyficzny i całkiem odrębny mikroklimat utworzył się w samej Krynicy, która położona w kotlinie osłoniętej od wiatrów z dużą ilością drzew sprawia, że powietrze nigdy nie nagrzewa się tutaj tak mocno jak w innych rejonach, natomiast większa ilość ozonu sprawia, że ilość słonecznych dni przeważa w porównaniu do innych części Beskidu Sądeckiego. Na Jaworzynie Krynickiej rosną lasy mieszane: bukowe, świerkowe i jodłowe.