Szlaki turystyczne
Dzięki kolejce gondolowej szczyt Jaworzyny Krynickiej jest znakomitym punktem wyjściowym wycieczek. Poniżej zamieszczamy propozycje wycieczek sprawdzonych, dostarczających niesamowitych wrażeń bardziej i mniej wytrawnym amatorom pieszych wypraw. Ruch to zdrowie. Zapraszamy.
Trasa 1 (szlak czerwony) - Jaworzyna Krynicka
- Znaki czerwone, fragment Głównego Szlaku Beskidzkiego.
- Różnica wzniesień 494 m.
- Czas zejścia 2 ½ godz., podejścia 4 godz.
Po wyjściu ze stacji kolejki gondolowej idziemy w prawo, w kierunku Muszyny. Wkrótce przechodzimy pod linami kolejki i opuszczamy nartostradę. Idziemy stromą ścieżką równolegle do kolejki, do lasu bukowego. Uwaga pola borówkowe!!! Tu zapewne zwolnimy, bo kto może oprzeć się soczystym, czarnym jagodom. Szlak przebiega wzdłuż trasy narciarskiej aż do „Diabelskiego Kamienia”. W dole widać Krynicę-Zdrój. Z Diabelskiego Kamienia należy kierować się w stronę trasy narciarskiej. Przechodzimy pod linami kolejki, a następnie idziemy dość stromo w dół przez bukowy las, równolegle do nartostrady I. Schodzimy ścieżką a potem drogą leśną, pod koniec nieco łagodniej nachyloną dochodzimy do drogi jezdnej asfaltowej wiodącej z Czarnego Potoku na Jaworzynę.
Krynica, ul. Halna - Hala Łabowska (szlak czerwony) źródło: krynica.pl
Niezwykle atrakcyjny pod każdy względem, każdy turysta znajdzie z pewnością wymarzoną trasę. Szlak ten rozpościera się przez cały Beskid Sądecki i Beskid Niski. Najczęściej wybierany przez turystów podejmujących kilkudniowe wędrówki z noclegiem w schronisku.
Wyruszając z Krynicy najlepiej zacząć trasę od ulicy Halnej – mieści się tam centrala Grupy Krynickiej GOPR. Trasa prowadzi cały czas pod górę Holice (697 m.n.p.m), idąc mamy okazję podziwiać panoramę Krynicy – między innymi Górę Parkową (741 m.n.p.m) oraz sąsiadującą góry: Szalone (829 m.n.p.m), z Holicy z kolei widać Jaworzynę Krynicką w całej okazałości. Podążając dalej szlakiem schodzimy na polanę i dalej przekraczamy szosę prowadząc ą do stacji Kolei Gondolowej. Dostanie się na szczyt Jaworzyny to ok. 2:30 min.
Szlak ten prowadzi przez opisany wcześniej Kamień Diabelski. Na szczycie Jaworzyny patrząc na zachód widzimy Tatry Wysokie położone na terenie Słowacji . Najwyższy szczyt jaki możemy zaobserwować to Łomnica (2634 m n.p.m.).
Dalej kierujmy się na Runek, przed nami bardzo przyjemna droga. W zimie doskonale nadająca się na narty tourowe i biegowe. Docierając na Runek kierujemy się w prawo, droga skręcająca w lewo to szlak niebieski prowadzący prze Gwieździstą Polanę do Bacówki nad Wierchomlą ok. 30min. Szlak prowadzący na Łabowską Halę jest bardzo urozmaicony, mijamy lasy świerkowe, bukowe i znajdujące się na całej trasie dzikie krzewy jagód. Trasa bardzo przyjemna zachwalana przez turystów, niemal cały czas od Jaworzyny do Łabowskiej Hali podążamy grzbietem gór co zapewnia nam dużą ilość punktów widokowych.
Schronisko na Łabowskiej Hali jest miejscem gdzie krzyżują się szlaki: żółty, niebieski oraz czerwony.
Trasa 2 (szlak zielony) - Jaworzyna Krynicka
Z Jaworzyny Krynickiej do Czarnego Potoku
- Znaki zielone.
- 466 m różnicy wzniesień
- Czas zejścia 2 ½ godz., podejścia 3 godz.
Wychodzimy ze stacji górnej Kolejki Gondolowej. Kierujemy się w stronę schroniska PTTK. Od Schroniska wyruszamy drogą jezdną, którą jedziemy ok. 10 min., do rozgałęzienia dróg na zakręcie. Tu (uwaga!) wchodzimy na ścieżkę trawersującą nieco pod górę przez las bukowy. Po ok. 20 min. przekraczamy trasę narciarską I i koło dolnej stacji wyciągu orczykowego III spotykamy znaki szlaku czerwonego. Razem z nimi podążamy do „Diabelskiego Kamienia”. Schodzimy nadal w dół i przechodzimy przez trasę narciarska nr I niedaleko przecięcia z trasą kolejki gondolowej tak jak pokazują drogowskazy. Następnie schodzimy oznaczonym szlakiem idąc równolegle do trasy kolejki gondolowej. Po około 3 godzinach dochodzimy do stacji dolnej Kolejki Gondolowej w Czarny Potoku.
Centrum Krynicy - Jaworzyna Krynicka (szlak zielony) źródło: krynica.pl
Rozpoczynając trasę z deptaku kierujemy się w kierunku Góry Parkowej (741 m n.p.m.), po drodze mijamy trzy stawy w których zazwyczaj pływają łabędzie i dzikie kaczki – świetne miejsce by się zatrzymać i zrobić pamiątkową fotografię. Co kilkadziesiąt metrów można odpocząć na ławkach, tak więc początek trasy jest całkiem „wygodny”.
W połowie trasy znajduje się bardzo popularna „kapliczka” Matki Boskiej przy której często zatrzymują się turyści. Kilkadziesiąt metrów wyżej pojawia się polana na której znajduje się źródło wody pitnej oraz chata zwana Michaśiówką.
Kolejny etap trasy to dosyć strome i kręte podejście prowadzące na sam szczyt Góry Parkowej. Docierając na szczyt od północy mamy przyjemność podziwiać panoramę Centrum Krynicy – Od południa obszar zwany Krynicą Dolną.
Góra Parkowa ma do zaoferowania mnóstwo atrakcji : zimą tor saneczkowy, latem wiele tras spacerowych, rowerowych oraz bardzo popularne "Rajskie Ślizgawki" - od spokojnej fali, poprzez spiralę aż do jedynego w Polsce Kamikadze. Są one świetną zabawą dla każdego, bez względu na wiek.
Kontynuując wycieczkę idziemy cały czas w kierunku drogi asfaltowej. Docierając mamy przed sobą strome podejście na Huzary (864 m n.p.m.) Po krótkiej przerwie na szczycie kierujemy się na Jakubik i Hawrylówkę – tu trasa jest bez większych wzniesień. Kolejny punkt to Jaworzynka (899 m n.p.m.). Trasa zaczyna się bardzo ciekawa, gdyż idąc w kierunku Przełęczy Krzyżowej mijamy Słotwiny. Przełęcz Krzyżowa jest miejscem z którego doskonale widać Jaworzynę Krynicką (1114m n.p.m.) oraz wszystkie trasy narciarskie jakie się na niej znajdują.
Po przeciwnej stronie w oddali rozpościera się Beskid Niski z charakterystyczna Górą Lackową (997 m.n.p.m.) Przedostatni etap to dotarcie na szczyt Góry Krzyżowa (813 m n.p.m.) potem już tylko droga w do centrum – mijamy popularny punkt z którego widać centrum miasta, deptak i pijalnie główną.