Godziny otwarcia

Pn-pt: Nieczynne - Przegląd Kolei
Sb-nd: Nieczynne - Przegląd Kolei

Adres

ul. Czarny Potok 75
33-380 Krynica-Zdrój

Kup bilet online

Kup bilet
online

Polskie Koleje Linowe

FAQ

Ile trwa wyjazd?

Wyjazd koleją gondolową trwa latem ok 10 min, zimą ok 7 min. Kolej czasami może się zatrzymać, jeżeli wymaga tego sytuacja, np. aby osoba starsza, niepełnosprawna czy osoba z wózkiem mogła bezpiecznie wsiąść do wagonika.

Do której godziny można zjechać koleją z Jaworzyny?

Przykład: Jeżeli kolej czynna jest w godzinach np. od 9:00 do 18:00 to z Jaworzyny można zjechać do godziny 18:00. Analogiczna sytuacja jest w przypadku innych godzin. Godziny w różnych miesiącach mogą się różnić, dlatego prosimy przed wyjazdem na Jaworzynę o sprawdzenie zakładki "Godziny Otwarcia"

Jakie szlaki turystyczne są na Jaworzynie?

Dzięki kolejce gondolowej szczyt Jaworzyny Krynickiej jest znakomitym punktem wyjściowym wycieczek. Poniżej zamieszczamy propozycje wycieczek sprawdzonych, dostarczających niesamowitych wrażeń bardziej i mniej wytrawnym amatorom pieszych wypraw. Ruch to zdrowie. Zapraszamy.

Trasa 1 (szlak czerwony) - Jaworzyna Krynicka

Znaki czerwone, fragment Głównego Szlaku Beskidzkiego.
Różnica wzniesień 494 m.
Czas zejścia 2 ½ godz., podejścia 4 godz.
Po wyjściu ze stacji kolejki gondolowej idziemy w prawo, w kierunku Muszyny. Wkrótce przechodzimy pod linami kolejki i opuszczamy nartostradę. Idziemy stromą ścieżką równolegle do kolejki, do lasu bukowego. Uwaga pola borówkowe!!! Tu zapewne zwolnimy, bo kto może oprzeć się soczystym, czarnym jagodom. Szlak przebiega wzdłuż trasy narciarskiej aż do „Diabelskiego Kamienia". W dole widać Krynicę-Zdrój. Z Diabelskiego Kamienia należy kierować się w stronę trasy narciarskiej. Przechodzimy pod linami kolejki, a następnie idziemy dość stromo w dół przez bukowy las, równolegle do nartostrady I. Schodzimy ścieżką a potem drogą leśną, pod koniec nieco łagodniej nachyloną dochodzimy do drogi jezdnej asfaltowej wiodącej z Czarnego Potoku na Jaworzynę.

Krynica, ul. Halna - Hala Łabowska (szlak czerwony) źródło: krynica.pl

Niezwykle atrakcyjny pod każdy względem, każdy turysta znajdzie z pewnością wymarzoną trasę. Szlak ten rozpościera się przez cały Beskid Sądecki i Beskid Niski. Najczęściej wybierany przez turystów podejmujących kilkudniowe wędrówki z noclegiem w schronisku.
Wyruszając z Krynicy najlepiej zacząć trasę od ulicy Halnej – mieści się tam centrala Grupy Krynickiej GOPR.
Trasa prowadzi cały czas pod górę Holice (697 m.n.p.m), idąc mamy okazję podziwiać panoramę Krynicy – między innymi Górę Parkową (741 m.n.p.m) oraz sąsiadującą góry: Szalone (829 m.n.p.m), z Holicy z kolei widać Jaworzynę Krynicką w całej okazałości.
Podążając dalej szlakiem schodzimy na polanę i dalej przekraczamy szosę prowadząc ą do stacji Kolei Gondolowej. Dostanie się na szczyt Jaworzyny to ok. 2:30 min.
Szlak ten prowadzi przez opisany wcześniej Kamień Diabelski. Na szczycie Jaworzyny patrząc na zachód widzimy Tatry Wysokie położone na terenie Słowacji . Najwyższy szczyt jaki możemy zaobserwować to Łomnica (2634 m n.p.m.).
Dalej kierujmy się na Runek, przed nami bardzo przyjemna droga. W zimie doskonale nadająca się na narty tourowe i biegowe. Docierając na Runek kierujemy się w prawo, droga skręcająca w lewo to szlak niebieski prowadzący prze Gwieździstą Polanę do Bacówki nad Wierchomlą ok. 30min.
Szlak prowadzący na Łabowską Halę jest bardzo urozmaicony, mijamy lasy świerkowe, bukowe i znajdujące się na całej trasie dzikie krzewy jagód. Trasa bardzo przyjemna zachwalana przez turystów, niemal cały czas od Jaworzyny do Łabowskiej Hali podążamy grzbietem gór co zapewnia nam dużą ilość punktów widokowych.
Schronisko na Łabowskiej Hali jest miejscem gdzie krzyżują się szlaki: żółty, niebieski oraz czerwony.

Trasa 2 (szlak zielony) - Jaworzyna Krynicka

Z Jaworzyny Krynickiej do Czarnego Potoku

Znaki zielone.
466 m różnicy wzniesień
Czas zejścia 2 ½ godz., podejścia 3 godz.
Wychodzimy ze stacji górnej Kolejki Gondolowej. Kierujemy się w stronę schroniska PTTK. Od Schroniska wyruszamy drogą jezdną, którą jedziemy ok. 10 min., do rozgałęzienia dróg na zakręcie. Tu (uwaga!) wchodzimy na ścieżkę trawersującą nieco pod górę przez las bukowy. Po ok. 20 min. przekraczamy trasę narciarską I i koło dolnej stacji wyciągu orczykowego III spotykamy znaki szlaku czerwonego. Razem z nimi podążamy do „Diabelskiego Kamienia". Schodzimy nadal w dół i przechodzimy przez trasę narciarska nr I niedaleko przecięcia z trasą kolejki gondolowej tak jak pokazują drogowskazy. Następnie schodzimy oznaczonym szlakiem idąc równolegle do trasy kolejki gondolowej. Po około 3 godzinach dochodzimy do stacji dolnej Kolejki Gondolowej w Czarny Potoku.

Centrum Krynicy - Jaworzyna Krynicka (szlak zielony) źródło: krynica.pl

Rozpoczynając trasę z deptaku kierujemy się w kierunku Góry Parkowej (741 m n.p.m.), po drodze mijamy trzy stawy w których zazwyczaj pływają łabędzie i dzikie kaczki – świetne miejsce by się zatrzymać i zrobić pamiątkową fotografię. Co kilkadziesiąt metrów można odpocząć na ławkach, tak więc początek trasy jest całkiem „wygodny".
W połowie trasy znajduje się bardzo popularna „kapliczka" Matki Boskiej przy której często zatrzymują się turyści. Kilkadziesiąt metrów wyżej pojawia się polana na której znajduje się źródło wody pitnej oraz chata zwana Michaśiówką.
Kolejny etap trasy to dosyć strome i kręte podejście prowadzące na sam szczyt Góry Parkowej. Docierając na szczyt od północy mamy przyjemność podziwiać panoramę Centrum Krynicy – Od południa obszar zwany Krynicą Dolną.
Góra Parkowa ma do zaoferowania mnóstwo atrakcji : zimą tor saneczkowy, latem wiele tras spacerowych, rowerowych oraz bardzo popularne "Rajskie Ślizgawki" - od spokojnej fali, poprzez spiralę aż do jedynego w Polsce Kamikadze. Są one świetną zabawą dla każdego, bez względu na wiek.
Kontynuując wycieczkę idziemy cały czas w kierunku drogi asfaltowej. Docierając mamy przed sobą strome podejście na Huzary (864 m n.p.m.) Po krótkiej przerwie na szczycie kierujemy się na Jakubik i Hawrylówkę – tu trasa jest bez większych wzniesień. Kolejny punkt to Jaworzynka (899 m n.p.m.). Trasa zaczyna się bardzo ciekawa, gdyż idąc w kierunku Przełęczy Krzyżowej mijamy Słotwiny. Przełęcz Krzyżowa jest miejscem z którego doskonale widać Jaworzynę Krynicką (1114m n.p.m.) oraz wszystkie trasy narciarskie jakie się na niej znajdują.
Po przeciwnej stronie w oddali rozpościera się Beskid Niski z charakterystyczna Górą Lackową (997 m.n.p.m.) Przedostatni etap to dotarcie na szczyt Góry Krzyżowa (813 m n.p.m.) potem już tylko droga w do centrum – mijamy popularny punkt z którego widać centrum miasta, deptak i pijalnie główną.

Dlaczego kolej się zatrzymuje kiedy jadę do góry?

Kolej czasami może się zatrzymać jeżeli wymaga tego sytuacja, np. aby osoba starsza, niepełnosprawna czy osoba z wózkiem mogła bezpiecznie wsiąść do wagonika. W tym czasie można zrobić piękne zdjęcia :)

Czy mogę zabrać psa?

Tak, mały piesek jadący w torbie dla zwierząt może wejść z opiekunem do kolei. Dla dużego psa musisz jednak wykupić dla niego osobny bilet w cenie 10 zł. Jeżeli twój czworonożny przyjaciel jest nieco większy prosimy pamiętaj o założeniu mu kagańca i smyczy.

Co to ścieżka edukacyjno-przyrodnicza na Jaworzynie?

Ścieżka przyrodniczo- edukacyjna „Na stoku Jaworzyny" ma umożliwić zapoznanie się z najciekawszymi fragmentami krajobrazowo-przyrodniczymi Jaworzyny.

Trasa ma długość 4,5 km a czas jej przejścia to około 2 godziny. Zalecany ekwipunek uczestnika wycieczki to ubiór turystyczny, lornetka, notatnik i ołówek, aparat fotograficzny.

Na ścieżce przyrodniczej zlokalizowano 14 „przystanków tematycznych", każdy poświęcony osobliwościom danego fragmentu trasy. Ścieżka wyposażona jest oczywiście w tablice informacyjne. W miejscach o szczególnych walorach krajobrazowych można spocząć i podziwiać bajeczne panoramy. Dla wygody kierunek marszu oznaczony został strzałkami.

Co robić latem na Jaworzynie?

W piękne, słoneczne dni ze szczytów Jaworzyny Krynickiej rozciągają się krajobrazy pozostające na długo w pamięci każdego turysty. Widoki ze szczytu Jaworzyny Krynickiej są nadzwyczajne, we wszystkie strony świata. W kierunku zachodnim możemy zobaczyć słowacką stronę Tatr, lekko na zachód od nich Małe Pieniny, dalej już bardziej w kierunku północno – zachodnim Radziejową i Gorce z Turbaczem. Na bliższym planie widać Halę Łabowską i Runek. Na północy widoczne są zalesione stoki Beskidu Niskiego. Na wschodzie można zaobserwować szczyt Lackowej górującą nad innymi wzniesieniami i rejon Beskidu Niskiego i widoczny Ostry Wierch i Białą Skałę. Przy bardzo dobrej widoczności ze szczytu Jaworzyny Krynickiej można dostrzec najwyższy szczyt pasma polskich Bieszczadów - Tarnicę (1346 m .n.p.m.).

Poniżej szczytu Jaworzyny Krynickiej znajduje się schronisko górskie a tuż obok muzeum turystyki górskiej, w zbiorach którego można zapoznać się z dokumentacją działalności towarzystw turystycznych, obejrzeć fotografie schronisk, makiety namiotów oraz wszystko to co dotyczy rozwoju turystyki terenów Beskidu Sądeckiego. Jeśli odwiedzisz Jaworzynę z dziećmi, one także się nie będą nudzić. Można ruszyć w pieszą wycieczkę edukacyjno-przyrodniczą. Zatrzymując się na każdym z 13 przystanków można dowiedzieć się wiele o polskiej przyrodzie lub poznać legendy Diabelskiego Kamienia.

Klimat terenu pasma Jaworzyny Krynickiej kształtują masy powietrza polarno-morskiego oraz kontynentalnego. Duże zalesienie terenu (największe w Leluchowie – 77%) stwarza specyficzny mikroklimat wzbogacający powietrze w tlen i usuwając z niego nieprzyjazne środowisku i ludziom gazy oraz szkodliwe substancje. Specyficzny i całkiem odrębny mikroklimat utworzył się w samej Krynicy, która położona w kotlinie osłoniętej od wiatrów z dużą ilością drzew sprawia, że powietrze nigdy nie nagrzewa się tutaj tak mocno jak w innych rejonach, natomiast większa ilość ozonu sprawia, że ilość słonecznych dni przeważa w porównaniu do innych części Beskidu Sądeckiego. Na Jaworzynie Krynickiej rosną lasy mieszane: bukowe, świerkowe i jodłowe.

Jak się ubrać w góry?

Przede wszystkim dobre buty. Spacery po kamieniach w japonkach, sandałkach i szpilkach naprawdę nie należą do przyjemnych. Koniecznie weź też coś ciepłego do ubrania. Temperatura na górze jest niższa o kilka – kilkanaście stopni niż w Krynicy. Krótki rękawek może nie wystarczyć.

Czy mogę zabrać rower na Jaworzynę? Jakie są trasy?

Rowery można wywieźć na Jaworzynę wagonikiem kolei gondolowej. Koszt wywiezienia rowera to 10 zł. Ze szczytu można wybrać dwie trasy:

DROGA ROWEROWA NR 1

Długość 5 km
Czas przejazdu rowerem: ok. 1 godz. (pieszo: 2 godz.)
Mijamy stację dolnę kolejki gondolowej. Jedziemy w kierunku drogi na szczyt. Jest to droga dolinowa, wybudowana przed II wojną światową. Tą trasą dowozi się zaopatrzenie do schroniska, z drogi korzystają też „goprowcy" i leśnicy.

Od dolnej stacji kolejki podążamy drogą. Po pokonaniu 500 m mijamy ujęcie wody pitnej dla Krynicy. 400 m dalej po prawej stronie widoczna jest trasa narciarska nr 5.

Po przejechaniu od tego miejsca 1000 m docieramy do skrzyżowania dróg, my oczywiście kierujemy się pod górę. Po pokonaniu następnego kilometra nadal podążamy na wprost mijając drogę skręcającą w prawo. Po przejechaniu następnych 700 m dołącza do nas droga stokowa, skręcamy w prawo, jeszcze tylko 1000 m i podjeżdżamy pod schronisko. 300 m dalej jest droga przekracza nartostradę nr 1, z tego miejsca już widać szczyt Jaworzyny.

DROGA ROWEROWA NR 2

Długość 5,5 km
Czas przejazdu rowerem: ok. 1 godz. (pieszo: 2 godz. 15 min.)
Rozpoczynamy jazdę ok. 700 metrów przed stacją dolną kolejki gondolowej. Jedziemy drogą prowadzącą na Polanę Izwór (trasa narciarska II, IV, IVa). W tym miejscu przebiega też czerwony szlak. Jedziemy ok. 800 m i następnie zjeżdżamy drogą w prawo. Jedziemy przez las iglasty. Dalej droga przechodzi przez nartostradę nr 1. Następnie poprowadzona jest pod liną kolejki gondolowej. Za chwilę przetnie nam drogę zielony szlak turystyczny, ale wcześniej warto zwrócić uwagę na starodrzew bukowy po lewej stronie, pomiędzy drzewami widać duże bloki piaskowcowe, rzuca się również w oczy charakterystyczna dla tego miejsca roślina: miesięcznica trwała. Miejsce, o którym mowa to powierzchniowy pomnik przyrody „Las pod Jaworzyną". Nasza droga przejazdowa wiedzie dalej przez trasę nr 5. Po przejechaniu 1300 m od tego miejsca droga łączy się z opisaną wyżej drogą nr 1. Od tego skrzyżowania pozostało 700 m do schroniska, stamtąd do szczytu 800 m.

Bardziej leniwi mogą wywieść rowery na szczyt Jaworzyny Krynickiej (1114 m.n.p.m) kolejką gondolową i zjechać wyżej opisana trasą na dół. Pamiętajmy o ubraniu kasku ochronnego.

Jaka jest pogoda na szczycie?

Aktualną prognozę i podgląd z kamerki na szczycie sprawdzisz na stronie www.jaworzynakrynicka.pl (zakładka kamery). Na stacji dolnej w kasach biletowych zainstalowane są monitory, które pokazują aktualną pogodę na szczycie. Czasami przyda się również coś chroniącego od wiatru i deszczu. Pogoda w górach jest kapryśna i szybko się zmienia...

Czy można zabrać ze sobą wózek dziecięcy?

Cieszymy się, gdy dzieci od najmłodszych lat poznają piękną, beskidzką przyrodę. Rodzice mogą wjechać na szczyt z wózkiem dziecięcym. Jeżeli wózek jest złożony to nie pobieramy za niego żadnych dodatkowych opłat. W przypadku gdy wózka nie da się złożyć pobierana jest opłata w wysokości 20 zł w obie strony.

Na górze wózek może się swobodnie poruszać po utwardzonych powierzchniach, głównie pomiędzy stacją górną a restauracją krynicka koliba. Szlaki turystyczne mają charakter górski - są kamieniste i nierówne. Spacerowanie się po nich z maluchem w wózku może być utrudnione.

Czy bilet turystyczny można kupić na szczycie?

Jeżeli nie chcesz schodzić pieszo z Jaworzyny, skieruj się do górnej stacji kolei. Znajdują się tam biletomat, gdzie zakupisz odpowiedni bilet na przejazd koleją. Płatność w biletomacie tylko kartą.

O kolei gondolowej?

Kolej Gondolowa Jaworzyna Krynicka S.A kieruje swoja ofertę do klientów z całej Polski. Spółka obecnie działa na trzech płaszczyznach. Pierwszą i jednocześnie najważniejszą pozycją w działalności Spółki są przewozy turystów koleją gondolową oraz wyciągami narciarskimi w okresie zimowym wraz z zapewnieniem pełnej infrastruktury towarzyszącej, kolejnymi ważnymi elementem są przewozy koleją w okresie letnim oraz usługi hotelarskie. Do Spółki należy *** komfortowy Hotel Jaworzyna Krynicka. Oferta Spółki jest bardzo spójna i cieszy się ogromnym zainteresowaniem przez cały rok. Świadczyć może o tym ogromna liczba odwiedzających nas turystów. Kilkaset tysięcy rocznie. Dla naszych klientów możemy zaoferować szereg atrakcji. Jednym słowem: Nie może się nudzić ten, kto przyjedzie na Jaworzynę.
Nasza oferta kierowana jest głównie do klienta rodzinnego. W planach Spółki jest też wiele nowości, które pozwolą ta ofertę dodatkowo wzbogacić.

KOLEJ GONDOLOWA NA JAWORZYNĘ KRYNICKĄ
Projekt budowy kolei linowej na Jaworzynę Krynicką sięga 60 lat XX wieku. W 1957 r. podjęta została nawet decyzja o budowie wyciągu krzesełkowego, który miał połączyć Górę Parkową z Jaworzyną Krynicką. Niestety pomysł ten nie został zrealizowany, a powrócono do niego dopiero na początku lat 90-tych. Odświeżony pomysł zakładał jednak inny od planowanego wcześniej przebieg trasy kolejki.
Pierwszym widocznym efektem działań inicjatorów tego ambitnego przedsięwzięcia było podpisanie 11.03.1995 r. w Krynicy aktu założycielskiego Spółki Akcyjnej Kolej Gondolowa Jaworzyna Krynicka. Spółka powołana została do zbudowania i później eksploatacji kolei gondolowej na Jaworzynę Krynicką. W kolejnym roku władze Spółki podpisały kontrakt z firmą Girak-Garaventa (Austria) na dostawę i montaż nowoczesnej technologii dla wyprzęganej kolei gondolowej oraz 78 sześcioosobowych wagoników. Inwestycja była realizowana od 1996 roku i obejmowała 3 etapy, związane z budową dwóch odcinków trasy o łącznej długości ponad 4 km (Odcinek I Krynica-Czarny Potok, Odcinek II Czarny Potok - Jaworzyna Krynicka) oraz realizacją trzech budynków stacyjnych z infrastrukturą. W ramach inwestycji miała zostać przygotowana koncepcja zagospodarowania letniego i zimowego stoków Jaworzyny Krynickiej. Życie zweryfikowało plany władz Spółki i w sierpniu 1997 r. został oddany do użytku pierwszy odcinek kolei, z Czarnego Potoku na szczyt Jaworzyny Krynickiej. Od tego czasu kolejka gondolowa na Jaworzynę Krynicką jest wciąż najdłuższą, choć już nie najnowocześniejszą koleją gondolową w Polsce. Dzięki odpowiedniej dbałości o podzespoły i regularnym przeglądom technicznym pomimo 15 lat użytkowania ciągle zapewnia bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa dla turystów. W planach nadal jest budowa odcinka I (Krynica - Czarny Potok). Nastąpi to jednak po zgromadzeniu odpowiedniej ilości środków pieniężnych. Rozbudowa kolei w stronę centrum Krynicy w istotny sposób wzbogaciłaby ofertę turystyczną regionu, dała nowe miejsca pracy oraz na trwale wpisałaby się w krajobraz Krynicy –Zdroju, podobnie jak obecny odcinek II.

KOLEJ GONDOLOWA OBECNIE
Kolej gondolowa na Jaworzynę Krynicką ma długość 2 211 m. Biegnie z Czarnego Potoku na szczyt Jaworzyny Krynickiej (1114 m.n.p.m.) i przebiega wzdłuż stoku góry, w otoczeniu niepowtarzalnych krajobrazów i soczystej beskidzkiej przyrody. W ciągu jednej godziny kolej gondolowa może wywieść 1600 osób. Sześciu osobowe kabiny, poruszają się z prędkością 5 m/s i zapewniają przy tym wygodną i bezpieczną jazdę. Przejazd koleją na szczyt Jaworzyny Krynickiej zajmuje zaledwie 7 minut.
Kolej gondolowa jest koleją jednoliniową o ruchu okrężnym. Wagoniki są wyprzęgane z liny. Wyposażone są w ławeczki oraz kosze służące do przewożenia sześciu par nart oraz snowboardu.
Kolej posiada całkowite elektroniczne sterowanie, zapewniające komfort jazdy oraz bezpieczeństwo pracy personelu obsługi i pasażerów. Napęd główny, napęd awaryjny oraz część garażowa dla wagoników znajduje się w stacji w Czarnym Potoku, natomiast hydrauliczny system napinania liny usytuowany jest w stacji na szczycie Jaworzyny Krynickiej.
Kolei gondolowa sprawiła, że Krynica stała się nowoczesnym ośrodkiem sportów zimowych. Na Jaworzynie Krynickiej panują wręcz doskonałe warunki do uprawiania sportów zimowych. Liczne trasy i wyciągi narciarskie dają mnóstwo frajdy z jazdy na nartach i snowboardzie i są prawdziwą mekką dla miłośników tych sportów. Latem ze szczytu Jaworzyny Krynickiej można podziwiać wspaniałe beskidzkie krajobrazy, Tatry Słowackie a nawet najwyższe szczyty bieszczadzkie. Bliski kontakt z przyrodą dostarcza wielu niezapomnianych wrażeń. Liczne ścieżki i szlaki turystyczne zapraszają na spacery i wędrówki, a atrakcyjna trasa rowerowa daje radość amatorom rowerów górskich.
W 2006 roku na Jaworzynie Krynickiej został wybudowany *** Hotel Jaworzyna Krynicka.

Czy parking pod koleją jest bezpłatny?

Parkingi pod koleją gondolową są bezpłatne, monitorowane ale niestrzeżone. Parking są czynne w godzinach 8:30 - 18:30.

Chcę fakturę za bilety/skipassy?

Możesz wybrać taką opcję kupując bilety w biletomacie. Jeżeli tego nie zrobisz, Kasa biletowa przygotuje dla Ciebie stosowny dokument. Nie zapomnij zabrać ze sobą paragonu, który jest podstawą do wystawienia faktury.

Silny wiatr, kolej nie kursuje?

Wiatr pokrzyżował plany? Czasami z powodu silnego wiatru kolejka nie kursuje (wszystko dla bezpieczeństwa turystów). Jeżeli masz bilet, a akurat dzisiaj wieje tak, że chce urwać głowę, możesz go oddać. Otrzymasz zwrot. Niestety, z naturą jeszcze nikt nie wygrał.

Do której godziny mogę wyjechać na Jaworzynę Krynicką?

Przykład: Jeżeli kolej czynna jest w godzinach np. od 9:00 do 18:00 to na Jaworzynę można wyjechać do godziny 18:00. Analogiczna sytuacja jest w przypadku innych godzin. Godziny w różnych miesiącach mogą się różnić, dlatego prosimy przed wyjazdem na Jaworzynę o sprawdzenie zakładki "Godziny Otwarcia"

Jak dojechać do kolei gondolowej?

Piękna pogoda, bilet kupiony? Jesteś gotowy/a na wyprawę w Beskidy? Czas udać się do Krynicy-Zdrój na ul. Czarny Potok 75, gdzie znajduje się dolna stacja kolei gondolowej Jaworzynę Krynicką. Pod stację dolną możesz dostać się na wiele sposobów:

- dojedziesz samochodem główną drogą Krynica-Muszyna, następnie na jedynych w Krynicy światłach drogowych skręcamy (od strony Krynicy w prawo, od strony Muszyny w lewo), po 3 km dotrzemy pod stacje dolna kolej gondolowej

- pieszo, space z centrum Krynicy-Zdrój zajmie ok 1-1,5 h (6 km)

- komunikacją miejską, kursuje kilkanaście razy dziennie z centrum miasta

- rowerem po wyznaczonych trasach

Zapraszamy

Jakie są zniżki i dla kogo?

Maluchy do 4 roku życia korzystają z przejazdu koleją bezpłatnie. Zniżki na bilety przysługują starszym dzieciom (do 10 lat), uczniom, studentom (do 26 roku życia) i seniorom (po 65 roku życia).

Z ulg można skorzystać po okazaniu dokumentu uprawniającego do danej zniżki (np. legitymacja szkolna, studencka, legitymacja ISIC oraz karta EURO26). Seniorom wystarczy dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający wiek.

Co robić w regionie? Atrakcje regionu

Zobaczcie co warto zobaczyć, z czego skorzystać przy okazji wizyty na Jaworzynie Krynickiej.

KOLEJ LINOWO-TERENOWA NA GÓRĘ PARKOWĄ
Nad Krynicą Zdrój wznosi się Góra Parkowa, która jest terenem popularnego Parku Zdrojowego, założonego w 1919 roku z licznymi drogami spacerowymi i ścieżkami zdrowia. Kolej linowo-terenowa na Górę Parkową w Krynicy była pierwszą tego typu koleją w Polsce i zachowała do dziś swój charakter– stając się swego rodzaju zabytkiem jeszcze przedwojennej myśli technicznej. Krynica od ponad 73 lat korzysta z kolei na Górę Parkową i jej historia dowodzi jak bardzo srebrne wagoniki stały się częścią tej pięknej tradycji, dzięki której beskidzkie uzdrowisko, co roku przyciąga setki tysięcy ludzi. Dolna stacja kolei znajduje się na końcu „deptaka", przy ulicy Nowotarskiego, w sąsiedztwie pijalni „Jana". W pobliżu górnej stacji kolei znajduje się teren zabaw dla dzieci i nie tylko dla nich, na który składają się „Rajskie ślizgawki" – zjeżdżalnie o rozmaitym stopniu trudności, zjeżdżalnia pontonowa, „indiańska wioska" oraz stylowa restauracja przyciągająca miłośników dobrej kuchni. Wszystkich, którzy lubią tańczyć zapraszamy na górna stację pod pergole na „five o'clock", gdzie przy dobrej muzyce można miło spędzić czas. Spragnionym spokoju proponujemy romantyczny spacer ścieżkami do „źródełka miłości".

SANKOSTRADA
Zapraszamy wszystkich Państwa, niezależnie od wieku, do szaleńczej zabawy na wielosezonowym torze saneczkowym w Krynicy Zdroju. Doskonałe położenie na stoku góry Iwonka, nieziemska atmosfera, malownicze krajobrazy, profesjonalna obsługa oraz wiele innych atrakcji sprawia, że chwile spędzone wspólnie z nami będą na pewno niezapomniane.
Długość trasy ok. 1 km, różnica poziomów 55 metrów. Czas zjazdu około 2 minut. Trasa jest oświetlona.

PARK LINOWY KRYNICY-ZDROJU
Obejmuje 55 przeszkód, w tym cztery trasy: niską, średnią, wysoką, zjazdową oraz BigSwing – skok w trajektorii wahadła. Łączna długość zjazdów to ponad 260 m. Na terenie parku można skorzystać również z profesjonalnej ścianki wspinaczkowej, trampoliny i mini placu zabaw.

CAŁOROCZNE LODOWISKO
W Hali Lodowej w Krynicy-Zdroju znajduje się lodowisko o wymiarach 30x60 m, z trybunami dla 2635 osób (miejsca siedzące) i ok. 300 stojących oraz 6 dużych szatni dla zawodników. W hali czynna jest wypożyczalnia łyżew figurowych i hokejowych oraz siłownia wyposażona w sprzęt do ćwiczeń siłowych i aerobowych. Na miejscu zapewniona jest fachowa opieka instruktorska. Przed Halą Lodową znajdują się korty tenisowe.

TOR GOKARTOWY
Tor gokartowy w Tyliczu zaprasza wszystkich pasjonatów motoryzacji na emocjonujące przejazdy gokartami w sezonie letnim od 1 lipca do 30 sierpnia w godz. od 14.00 - 20.00. Tor zbudowany jest na płycie lodowiska o powierzchni 1800 m2 , szerokość pasa wynosi od 5 do 6 m.

MUZEUM NIKIFORA W KRYNICY ZDROJU
Znajdują się w nim obrazy i pamiątki po słynnym malarzu-prymitywiście, Nikiforze Krynickim (prawdziwe nazwisko Epifaniusz Drowniak). Muzeum ulokowane jest w drewnianym budynku "Romanówka" w centrum Krynicy, przy Bulwarach Dietla, tuż za Starym Domem Zdrojowym. Do budynku prowadzi mostek ponad potokiem Kryniczanka. Muzeum to jest oddziałem Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu.

MUZEUM ZABAWEK "BAJKA"
Otwarte w budynku Nowych Łazienek Mineralnych MUZEUM ZABAWEK „BAJKA". Jest to filia muzeum działającego już od wielu lat w Kudowie Zdroju. Muzeum Zabawek to miejsce, gdzie każdy może się przenieść do innego świata, w którym dzieci z radością i zdumieniem odkrywają zabawki swoich rodziców i dziadków, a dorośli z uśmiechem przenoszą się w świat zapomnianych dziecięcych fantazji.

MUZEUM TURYSTYKI GÓRSKIEJ NA JAWORZYNIE KRYNICKIEJ
Jest to jedno z kilku działających w polskich górach prezentujących historię ich poznawania oraz przybliżających tradycje uprawiania turystyki górskiej w Polsce oraz na ziemiach, które niegdyś do Polski należały. Muzeum na Jaworzynie krynickiej otwarto w 1970 roku. Jego ekspozycja poświęcona jest przede wszystkim historii turystyki na terenie Beskidu Sądeckiego oraz walkom partyzanckim w paśmie Jaworzyny Krynickiej.

OGRODY SENSORYCZNE W MUSZYNIE
Ogród zmysłów (sensoryczny) w Muszynie jest zaprojektowany, aby oddziaływać na wszystkie zmysły gości. Ogród jest zlokalizowany w Parku Zdrojowym Zapopradzie. W ogrodzie znajduje się ścieżka spacerowo-rekreacyjnie, która pełni funkcję terapeutyczną oraz naukową dla osób niepełnosprawnych i dzieci. Ogród podzielony jest na kilka stref: zdrowia, zapachową, wzrokową, słuchową, dotykową i smakową. Tu, w ogrodach sensorycznych położonych na malowniczym wzgórzu, zwiedzasz wszystkimi zmysłami.

POPRADZKI PARK KRAJOBRAZOWY
Popradzki Park Krajobrazowy to jeden z najstarszych parków krajobrazowych na terenie Karpat. Został powołany w 1987 r. i rozciąga się na terenie Beskidu Sądeckiego w pasmach Radziejowej i Jaworzyny Krynickiej. Powierzchnia Parku wynosi łącznie 54 392,7 ha i jest jednym z największych na terenie Polski. Wyróżnia się dominacją lasów i dużą ilością źródeł wód mineralnych (zidentyfikowano ok. 70 ujęć wodnych, co stanowi 20% wszystkich zasobów w Polsce). W rozległych, zwartych lasach żyje wiele gatunków ssaków leśnych, jak np.: wilki, rysie, jelenie, sporadycznie żbiki i niedźwiedzie. Występują górskie ptaki: orzeł przedni, płochacz halny, drozd obrożny, puchacz, puszczyk uralski, a do osobliwości należy wąż Eskulapa.
Ogółem na terenie Parku znajduje się około 350 km oznakowanych szlaków turystycznych uzupełnionych o sieć znakowanych szlaków rowerowych, narciarskich i konnych. Ofertę szlaków turystycznych wzbogacają ścieżki dydaktyczne i edukacyjne, których na terenie Parku jest obecnie jedenaście.
Ciekawym obiektem jest pomnik przyrody nieożywionej na stoku Jaworzyny Krynickiej – Diabelski Kamień. To skała pochodzenia osadowego – piaskowiec wyróżniający się oryginalnym kształtem przypominającym dużego pięciometrowego grzyba.

WODY MINERALNE
Woda mineralna jest niezwykle ważna dla naszego organizmu. Jej właściwości obejmują szereg różnorodnych cech dzięki, którym możemy być zdrowi i cieszyć się doskonałym samopoczuciem. Składniki mineralne zawarte w wodzie do picia sprzyjają właściwej przemianie materii i zapobiegają różnorodnym schorzeniom i dolegliwościom. Krynickie wody mineralne dostępne są w pijalniach: Pijalni Głównej (wody: Jan, Słotwinka, Tadeusz, Zdrój Główny, Zuber), Pijalni „Mieczysław" w Starym Domu Zdrojowym (woda: Mieczysław), Pijalni „Jan" u podnóża Góry Parkowej (woda: Jan, Józef), Pijalni „Słotwinka" (woda: Słotwinka).

Co robić w zimie na Jaworzynie?

Na Jaworzynie Krynickiej panują doskonałe warunki do uprawiania sportów zimowych: narciarstwa zjazdowego, biegowego i snowboardu. Pokrywa śnieżna utrzymuje się tutaj, co najmniej przez 4 a często nawet 5 miesięcy w roku. Na stokach Jaworzyny Krynickiej jest wytyczonych 7 tras zjazdowych o łącznej długości niemal 10 km, z tego cztery posiadają homologacje FIS. W planach jest wytyczenie kolejnych tras zjazdowych.
Do dyspozycji narciarzy w sezonie zimowym, oprócz 6-os kolei gondolowej, dwóch 4-os kolei krzesełkowych, jest także siedem wyciągów orczykowych. Trasy narciarskie mają zróżnicowany stopień trudności. Dobrze przygotowane i utrzymane trasy narciarskie oraz nartostrady, opieka GOPR-u gwarantuje bezpieczeństwo, komfort i przyjemność z uprawiania narciarstwa. Tym większą, że wszystkie nartostrady są sztucznie dośnieżane. Klejnotem na Jaworzynie jest „fisowska jedynka" najdłuższa w Polsce oświetlona trasa narciarska o długości ponad 2,6 km. Trasa jest podzielona na dwie części – górną, z której wydzielona jest trasa nr 3, znakomita dla początkujących narciarzy i dolną – klasyfikowaną jako typową trasę gigantową. Kolejną trasą jest trasa nr V FIS gdzie zaawansowani narciarze znajdą wiele miejsca na zimowe szaleństwa. Bardzo lubiane przez narciarzy i snowboardzistów są trasy nr 2 i 2a. Trasy klasyfikowane są jako rodzinne i oznaczone kolorem czerwonym. Dzięki odpowiedniej lokalizacji są one nasłonecznione przez cały dzień a ich szerokość i optymalne nachylenie sprawia, że czujemy się jak w sercu Alp. Na trasie IIa udostępniona została dla narciarzy oraz snowboardzistów 4-osobowa kolej krzesełkowa o długości 1000 metrów. Trasa IV jest wyposażona wyciąg orczykowy długości 1000m. Trasa przeznaczona jest dla początkujących i średnio zaawansowanych miłośników białego puchu. Dla dzieci i słabo jeżdżących narciarzy do dyspozycji jest wyciąg szkoleniowy "Żółwik", który zlokalizowany jest w górnej części trasy 2. Na część trasy nr 6 (1000m) jest najdłuższy i największy w Polsce snowpark. Snowpark składa się z elementów jibowych (17 elementów) o różnym stopniu trudności oraz elementów typu skocznia (7 elementów). Snowpark ma 1100 m długości o ok 25 m szerokości, jest doskonale widoczny z wagoników kolei gondolowej a do jego obsługi dedykowana jest 4 osobowa kolej krzesełkowa. Snow Park na Jaworzynie Krynickiej jest pod opieką ekspertów w tej branży mianowicie firmy Park Pirates oraz firmyTechramps, co gwarantuje doskonałe przygotowanie trasy, jej atrakcyjność i przede wszystkim bezpieczeństwo. W snowparku są dwie linie przejazdowe. Jedna przeznaczona jest dla osób, które będą chciały spróbować przygody w parku snowboardowym oraz dla najmłodszych narciarzy natomiast druga linia jest przeznaczona dla bardziej zawansowanych narciarzy i snowboardzistów. Najnowsza trasa narciarska na Jaworzynie na 1050 m długości i wyposażona jest w nowoczesna 4-os kolej krzesełkową, która w ciągu godziny może przewieść 2400 osób. Trasa jest oświetlona i posiada sztuczne naśnieżanie. W sezonie zimowym 2014/2015 kompletnie został zmieniony system biletowania który stał się bardziej elastyczny i dostosowany do wymagań klientów oraz standardów rynkowych. Przy stacji dolnej jest dostępny także skipassomat, gdzie będzie można kupić skipass narciarski czy bilet turystyczny. Te wszystkie udogodnienia z pewnością przełożą się na mniejsze kolejki przy kasach oraz na większą dostępność oferty stacji narciarskiej Jaworzyna Krynicka. Sezon na Jaworzynie Krynickiej trwa od listopada do kwietnia.

Czy osoby niepełnosprawne mogą korzystać z kolei?

Osoby o ograniczonej zdolności ruchowej mogą również wjechać na Jaworzynę Krynicką, góry są przecież dla każdego! Zarówno stacja jak i wagonik są przystosowane do ich potrzeb. Pod dolną stacją przygotowano specjalne miejsca parkingowe, a w budynku jest podnośnik transportowy, który pomoże dostać się na peron. W razie potrzeby zawsze można liczyć na pomoc pracowników KG Jaworzyna. Latem na peron można wjechać dojazdem z kostki brukowej obok tarasu głównego.

Na górze niepełnosprawni mogą odwiedzić taras widokowy oraz restaurację. Szlaki mają charakter górski, są kamieniste i poruszanie się po nich może być utrudnione. Więcej informacji - pod telefonem +48 18 471-52-71. W przypadku przyjazdów grupowych osób niepełnosprawnych prosimy o wcześniejsze zgłoszenie.

Czy można zrealizować Bon Turystyczny?

Na Kolei Gondolowej Jaworzyna Krynicka nie ma możliwości realizacji Bonów Turstycznych. Można natomiast zrealizować je w Hotelu Jaworzyna.