Godziny otwarcia

Pn-pt: 9:00-18:00
Sb-nd: 9:00-19:00

Adres

ul. Czarny Potok 75
33-380 Krynica-Zdrój

Kup bilet online

Kup bilet
online

Polskie Koleje Linowe

Wydarzenia

Racing Weekend Mistrzostwa Polski Masters [16/17.02.2024]

Racing Weekend Mistrzostwa Polski Masters [16/17.02.2024]

Racing Weekend Mistrzostwa Polski Masters w narciarstwie alpejskim – zawody na miarę punktów w klasyfikacji Pucharu Świata FIS Masters.

 

16 i 17 lutego na Jaworzynie Krynickiej, mimo bardziej wiosennej niż zimowej aury, udało się rozegrać zawody o randze Mistrzostw Polski Masters.

Kategoria Masters, która na świecie oficjalnie funkcjonuje w systemie FIS, została stworzona aby byli zawodnicy, instruktorzy, a nawet zaawansowani amatorzy, mogli rywalizować z innymi narciarzami w podobnym wieku i sprawności fizycznej. Poza aspektami sportowymi celem jest zachęcanie do utrzymanie dobrej kondycji w każdym wieku, promowanie rywalizacji wśród sportowców wszystkich narodów, a także propagowanie narciarstwa wyczynowego na całym świecie.

Polscy reprezentanci, startujący w międzynarodowych zawodach Pucharu Świata FIS Masters, również odnoszą sukcesy, pokazując, że i w kraju pozbawionym lodowców mogą narodzić się zawodnicy światowej klasy.

Wielkim orędownikiem rozwoju tej kategorii w Polsce jest PZN, który w 5 edycji Racing Weekendu, jako współorganizator i patron, czuwał nad prawidłowym, profesjonalnym przebiegiem zawodów, zgodnym z międzynarodowymi standardami.

Marcin Blauth, Vice Prezes PZN, odpowiedzialny w związku za narciarstwo alpejskie, podsumowuje dwudniową rywalizację i opowiada o planach wprowadzenia Racing Weekendu do międzynarodowego kalendarza FIS Masters:

„Świetna obsada, zawodnicy, którzy z powodzeniem ścigają się w zawodach międzynarodowych. Dążymy do tego, aby te zawody zyskały rangę imprezy zaliczanej do Pucharu FIS Mastres. Poziom tych zawodów na świecie jest bardzo wysoki. Biorą w nich udział byli, najlepsi zawodnicy świata, instruktorzy, wyśmienici narciarze, którzy mimo swoich lat nadal zachwycają formą.”

Czy rzeczywiście w naszym kraju, na stokach położonych poniżej 2000 m n.p.m,, można myśleć o organizacji imprez narciarstwa alpejskiego światowego formatu? Te wątpliwości rozwiewa Tomasz Pasieka, Dyrektor komercyjny Kolei Gondolowej Jaworzyna Krynicka S.A.. gospodarz zawodów:

„Jaworzyna Krynicka w ostatnim roku bardzo się zmieniła. Powstało, między innymi, nowe krzesło 6 osobowe z podgrzewaną kanapą. A to dopiero początek zmian. Przewidujemy, że rozwój całej infrastruktury potrwa trzy lata. Zmieniamy stare wyciągi na krzesełka, usprawniamy system śnieżenia, tak aby w okresach mrozów produkować go jak najwięcej i w konsekwencji, wydłużyć sezon. Dla nas rozwój Jaworzyny Krynickiej to rozwój całego regionu. Chcemy przekonać narciarzy, że nasza stacja to najlepsza góra w Polsce.”

Rzeczywiście Jaworzyna Krynicka coraz częściej jest areną imprez sportowych o światowym poziomie.

„Udostępniamy stok dla największych graczy na rynku. Już za tydzień odbędzie się tutaj Puchar Świata w snowboardzie czyli wydarzenie, które jeszcze nie miało miejsca w Polsce. Będziemy gości ponad 200 zawodników, w sumie 20 teamów. To duże wyzwanie z perspektywy sportowej i organizacyjnej.

Jesteśmy też dumni, że ubiegłoroczny Mistrz Świata, snowboardzista Oskar Kwiatkowski jest twarzą  Jaworzyny.

Staramy się aby w każdy weekend coś się działo. Imprezy towarzyszące, atrakcje dla turystów nakręcają ruch, a odwiedzającym nasz ośrodek dają możliwość uczestniczyć w ciekawych wydarzeniach.” – dodaje Tomasz Pasieka.

Podsumowując, z różnych źródeł dostajemy pozytywną informację zwrotną  – tak, jesteśmy gotowi. Mamy odpowiednią infrastrukturę i możliwości organizacyjne, pomysł na rozwój i motywację dla przyszłych wyczynowych alpejczyków, a polscy dystrybutorzy są w stanie zapewnić sprzęt dla każdego miłośnika białego szaleństwa, od amatora po wyczynowego zawodnika.

Także liczna grupa Mastersów na Racing Weekend – w slalomie wystartowało 81 osób, a w gigancie aż 108, dowodzi, że nie powinniśmy mieć kompleksów. Mamy tradycję, dobrą bazę, pasję i determinację, aby nasze rodzime stoki były atrakcyjne nie tylko dla lokalesów, ale i światowej czołówki.

 

 

 

Partnerzy Racing Weekend:
PKL, Fundacja Ander, Fundacja Frankor, Red Bull, Acard.

 

Organizatorzy Racing Weekend:
Polski Związek Narciarski, Rossignol, Jaworzyna Krynicka, RASC, Eureka Events&Communications, Eko Partner.

 

Wyniki rywalizacji Mistrzostw Polski Masters Racing Weekend 2024 dostępne są na profilu FB:

https://www.facebook.com/LRRRacingWeekend

Pytania i prośby o dodatkowe materiały, prosimy kierować na adres mailowy: k.wasek@pmsport.com.pl.

 

Powrót