Godziny otwarcia

Pn-pt: 9:00-17:00
Sb-nd: 9:00-18:00

Adres

ul. Czarny Potok 75
33-380 Krynica-Zdrój

Kup bilet online

Kup bilet
online

Polskie Koleje Linowe

Wydarzenia

XIII Światowe Zimowe Igrzyska Polonijne 26.02.-2.03

XIII Światowe Zimowe Igrzyska Polonijne 26.02.-2.03

W tym roku ta niezwykła impreza odbędzie się na stokach Jaworzyny Krynickiej. W dyscyplinach narciarstwa alpejskiego wystartuje ponad 220 zawodników z 24 krajów Świata. Relacje z Igrzysk będzie można śledzić na żywo na antenie TV Polonia.

Światowe Igrzyska Polonijne to cykliczna impreza sportowo-rekreacyjna organizowana przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” i polskimi samorządami, a skierowana do Polonii i Polaków - amatorów sportów letnich i zimowych - mieszkających poza Polską - którzy wraz z całymi rodzinami przyjeżdżają, aby umocnić swoje więzi z ojczyzną. Igrzyska organizowane są na przemian co dwa lata: Światowe Letnie Igrzyska Polonijne i Światowe Zimowych Igrzyska Polonijne.

I Igrzyska Sportowe Polaków z zagranicy, odbyły się na Stadionie Wojska Polskiego w Warszawie w 1934 roku. W czasach PRL na pewien czas zawieszono organizację Igrzysk.
W latach 90. XX wieku – prof. Andrzej Stelmachowski – pierwszy prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” powrócił do idei organizowania Światowych Igrzysk Polonijnych, których głównym patronem medialnym i współorganizatorem stała się od roku 1997 TVP Polonia. W igrzyskach letnich zazwyczaj bierze udział od 1000 do 1500 osób z około 20-30 krajów świata, biorących udział w kilkunastu dyscyplinach sportowych, a w Igrzyskach zimowych od 500 do 800 osób z kilkunastu krajów startujących w 8-10 dyscyplinach sportów zimowych.

Ostatnie XVII Światowe Letnie Igrzyska Polonijne odbyły się w na przełomie lipca i sierpnia 2017 roku w Toruniu, natomiast ostatnie XII Światowe Zimowe Igrzyska Polonijne odbyły się na przełomie lutego i marca 2016 roku na Podkarpaciu w Arłamowie.

XIII Światowe Zimowe Igrzyska Polonijne po raz pierwszy odbędą się w Krynicy-Zdrój w dniach od 25.02.2018 do 02.03.2018 r. Weźmie w nich udział ponad 600 osób z 24 krajów świata, które rywalizować będą w 8 dyscyplinach sportów zimowych, t.j.: hokej na lodzie, narciarstwo zjazdowe, narciarstwo biegowe, snowboard, short track, wielobój łyżwiarski, nordic walking oraz turniej rodzinny. Oprócz wydarzeń sportowych program Igrzysk obfituje w szereg propozycji turystycznych oraz wydarzeń kulturalnych. Wśród nich na szczególną uwagę zasługuje Bieg w Dniu Pamięci Żołnierzy Niezłomnych, który odbędzie się 1 marca w centrum Krynicy-Zdrój, a do którego oprócz uczestników Igrzysk zaproszeni są wszyscy mieszkańcy Krynicy-Zdrój i okolic.

Powrót